Dumitru Roibu: „În spatele declarațiilor frumoase ale autorităților se ascund sărăcia populației și numeroase întrebări fără răspuns”
Președintele Partidului Politic Alianța „MOLDOVENII”, Dumitru Roibu, a declarat că în spatele declarațiilor oficiale ale autorităților privind succesele țării se ascund probleme grave care, în opinia sa, rămîn pînă în prezent fără răspuns.
În cadrul emisiunii „Без цензуры” de la „ФЁДОРОВА TIME”, politicianul a subliniat că societatea încă nu a primit explicații cu privire la o serie întreagă de chestiuni de mare rezonanță.
„Cetățenii noștri ar putea fi pur și simplu șocați, realizînd cît de josnic s-a comportat guvernarea față de popor în ultimii ani. La urma urmei, sînt multe lucruri pe care nu le știm deloc. Pînă în prezent nu am aflat dacă s-a efectuat o expertiză tehnică privind drumul Leova–Bumbăta, ce a arătat această expertiză, ce companie a fost responsabilă de construcție, cine și-a asumat răspunderea, cine a fost demis, cine a avut dreptate și cine nu. La putere se întîmplă, fără îndoială, astfel de aberații. „Se întîmplă lucruri groaznice”, a declarat Dumitru Roibu.
Potrivit lui, toate acestea se petrec pe fondul unor declarații grandioase despre realizări istorice și integrare europeană.
„Toate acestea se petrec pe fundalul unor fotografii foarte frumoase și pozitive. Pe fundalul celui de-al doilea summit de la Bruxelles. Se presupune că au loc astfel de evenimente serioase, decisive pentru țara noastră. Istorice. Dar dacă îndepărtăm această perdea, acolo nu găsim decît mizerie, intrigi, o atitudine josnică față de propriul popor. Poporul nostru sărăcește foarte mult. Și au majorat salariul mediu la 17,4 mii de lei. Pentru cine? Pentru aproximativ 1.300 de funcționari publici care primesc un salariu de peste 120 de mii de lei. Dacă punem la socoteală sărăcia care ne afectează, atunci, desigur, aceasta se situează în jur de 17 mii de lei. Dar realitatea noastră, din păcate, este cu totul alta. Este dureros să fii martor la toate acestea”, a remarcat liderul partidului.
Dumitru Roibu a reamintit, de asemenea, promisiunile pe care, în opinia sa, actuala guvernare le-a făcut în timpul campaniei parlamentare din 2021.
„Am avut trei cuvinte-cheie în acea campanie electorală din 2021, cînd poporul a fost înșelat într-un mod foarte frumos. Primul — meritocrația. Al doilea — lupta împotriva corupției. Al treilea — transparența. Și încă unul — «aducem diaspora acasă». Diaspora și-a dat voturile pentru PAS. Lupta împotriva corupției — am văzut deja ce înseamnă asta”, a declarat el.
Potrivit politicianului, consecințele deciziilor autorităților sînt resimțite astăzi în primul rînd de cetățenii care locuiesc în Republica Moldova.
„Noi plătim pentru toate acestea. Mai ales că nu doar noi, moldovenii, ci anume cei care trăiesc în țară. Căci cei care trăiesc în străinătate nu resimt nicio consecință din cauza asta”, a subliniat Dumitru Roibu.
În încheiere, președintele Partidului Politic Alianța „MOLDOVENII” a declarat că, în opinia sa, cetățenii au dreptul să primească informații complete și obiective despre activitatea autorităților, precum și răspunsuri la întrebările care, după cum consideră el, s-au acumulat de-a lungul ultimilor ani.