Dumitru Roibu: „Guvernarea trebuie să-și reducă propriile cheltuieli, nu să transfere consecințele deciziilor sale asupra cetățenilor”

Președintele Partidului Politic Alianța „MOLDOVENII”, Dumitru Roibu, consideră că, în loc să majoreze povara fiscală, statul ar trebui să-și reducă propriile cheltuieli administrative și să caute rezerve interne de economisire. Declarația a fost făcută în cadrul emisiunii „Без цензуры” de la „ФЁДОРОВА TIME”.

Comentînd reforma fiscală aflată în discuție, politicianul a declarat că, în opinia sa, autoritățile nu întreprind suficiente măsuri pentru reducerea cheltuielilor aparatului central de stat.

„De ce nimeni nu lucrează cu adevărat pentru a reduce, pentru a economisi banii statului la nivel central? Ce se întîmplă acum cu primăriile, pe care le tăiați pe viu? Pur și simplu sînt distruse ultimele comunități locale, ultimele sate”, a declarat Dumitru Roibu.

Potrivit președintelui Partidului Politic Alianța „MOLDOVENII”, obligația de reducere a deficitului bugetar nu înseamnă că aceasta trebuie îndeplinită exclusiv pe seama populației.

„Ne-am asumat obligația de a reduce deficitul bugetului de stat. Dar acest lucru nu trebuie făcut neapărat prin majorarea impozitelor. Trebuie reduse cheltuielile centrale. Alaiba pusese un ecran pe care arăta permanent cîți bani cheltuie Președinția lui Dodon. Dar cît cheltuie Președinția Maiei Sandu? Cît cheltuiesc alte instituții?”, a menționat politicianul.

Dumitru Roibu a anunțat că partidul intenționează să-și prezinte detaliat poziția privind reforma fiscală.

„Partidul nostru va organiza săptămîna viitoare o mare conferință de presă, în cadrul căreia vom vorbi despre această problemă. Vom explica calm societății toate detaliile și vom arăta că lucrurile nu vor sta deloc așa cum le prezintă ei în graficele lor. Ei spun că pentru o familie aceasta va însemna aproximativ 2,5 mii de lei pe an. Nu, va fi mult mai mult. Dar cu cît va scădea puterea de cumpărare a cetățenilor? Cîți copii vor mai suferi de foame? Cîți nu vor avea haine, încălțăminte și nu vor mai putea merge la școală?”, a declarat președintele partidului.

În opinia sa, la discutarea modificărilor propuse trebuie să participe nu doar politicienii, dar și reprezentanții diferitor domenii ale societății.

„Este o întrebare pentru administrația locală, pentru profesori, pentru cadrele care lucrează deja în instituțiile statului, pentru cei care se consideră intelectualitate. Dragi cetățeni care lucrați în aparatul de stat, și voi aveți posibilitatea să vă opuneți acestui lucru. A fi intelectual presupune că puteți reacționa la ceea ce se întîmplă și puteți încerca să schimbați ceva”, a spus Dumitru Roibu.

Politicianul a atras, de asemenea, atenția asupra situației angajaților din învățămînt, sănătate și sectorul rutier.

„Învățătorii trăiesc anul acesta la nivelul anului 2025. Medicii ar fi trebuit să beneficieze încă din 2021 de a treia majorare salarială, dar aceasta a fost blocată. Pentru dezvoltarea drumurilor, șoferii plătesc anual 2,8 miliarde de lei, însă 800 de milioane au fost direcționate către Chișinău. Iar noi circulăm pe niște drumuri îngrozitoare. De cînd mă știu, nu am văzut drumurile naționale într-o stare atît de proastă”, a remarcat președintele Partidului Politic Alianța „MOLDOVENII”.

Potrivit lui Dumitru Roibu, actuala politică economică împiedică dezvoltarea țării și atragerea investițiilor.

„Profesorii universitari economisesc bani vara pentru a-și putea plăti ulterior facturile. Prețurile la electricitate și gaz, starea drumurilor, precum și presiunea exercitată de autoritățile statului nu permit în niciun fel atragerea de investiții serioase. Dimpotrivă, totul se face pentru ca aceștia să plece. Pe cine încercați să păcăliți?”, a declarat el.

În încheiere, președintele Partidului Politic Alianța „MOLDOVENII” a declarat că, în opinia sa, actuala politică a guvernării se reflectă direct asupra nivelului de trai al cetățenilor și asupra proceselor de migrație.

„Plahotniuc, cum se spune la noi în sat, mulgea vaca, dar avea și grijă de ea. El crea diverse scheme și, prin intermediul acestora, jefuia statul. Iar aceștia au băgat mîna în buzunarul fiecăruia. Aceștia au alungat copiii. În fiecare vară, ei instalează vagoane în memoria deportărilor. Dar cine va instala vagoane în memoria deportării a sute de mii de cetățeni în timpul guvernării PAS?”, a concluzionat Dumitru Roibu.

 

Planul de investiții al regiunii dumneavoastră 26 proiecte de legi Mesele rotunde despre programul partidului Cine sîntem? Susțineți-ne
Partidul Politic Alianța „MOLDOVENII” își propune consolidarea întregii societăți în atingerea singurului său scop important: ca țara noastră să fie unită, puternică, bogată și fericită pentru toți cetățenii săi. Dacă sînteți de acord cu această idee, citiți Programul partidului Alianța „MOLDOVENII”.